(Publikovane v ITnews/Infoware)
Tak ako sa spomaľuje rast ekonomík, aj výskumná a poradenská spoločnosť v oblasti IT Gartner znižuje svoje odhady rastu výdavkov na IT. Je tu však segment, pri ktorom sa ďalej predpokladá dynamický rast. Open source softvér sa presadzuje aj v oblastiach, kde ešte donedávna dominovali osvedčení dodávatelia. Už to nie je len Linux niekde v serverovni, ale bohatý výber podnikových aplikácií už takmer v každom segmente IT softvéru.
Čo to je open source a aké výhody ponúkne zákazníkom?
Open source projektom sa podarilo upútať aj pozornosť veľkých IT spoločností, ako sú IBM, Google alebo Oracle. Dobrý príklad je spoločnosť IBM, ktorá značne prispela k vývoju riešení, ako je Eclipse, Linux a mnoho ďalších. Za dobrovoľnými príspevkami týchto spoločností ťažko hľadať službu verejnosti, ale skôr strategické rozhodnutia. Jedna spoločnosť môže zaplatiť vývoj požadovanej funkcionality pre daný produkt a druhá zasa môže zaplatiť vývoj odlišnej funkcionality. Na základe tejto stratégie nemusia spoločnosti znova „vynachádzať koleso" a súčasne tak posilňujú open source komunitu okolo daného produktu.
Obr. 1 Úvodné menu systému ADempiere
Hlavný znak open source produktov je voľne dostupný zdrojový kód. Ten umožňuje rozširovanie softvéru vo verejnosti. K open source produktom sa zvyknú vytvárať komunity, ktoré zabezpečujú ďalšie rozširovanie funkcionality a podpory pre daný softvér. Sila a veľkosť komunity poskytuje istú informáciu o životaschopnosti daného projektu. A zákazníkovi ponúka pri výbere dodávateľa rozšírenia väčšie možnosti na výber nezávislých odborníkov (freelancerov) alebo spoločností špecializujúcich sa na daný produkt a zabezpečujúcich profesionálnu podporu.
Výhodné je, že zákazník sa stáva majiteľom riešenia a aj v prípade ukončenia spolupráce s pôvodným dodávateľom môže ďalej riešenie rozvíjať s komunitou alebo si nájde iného dodávateľa služby.
Ďalšia výhoda open source produktov je zabezpečenie vysokej kvality pomocou efektívneho testovania. Každý používateľ má možnosť bezplatne vykonať spätnú väzbu na daný produkt a informovať tak komunitu o chybách, prípadných nedostatkoch daného produktu a aj navrhnúť riešenie.
Otvorený zdrojový kód umožňuje nielen dynamické rozširovanie funkcionality, ale aj rýchlu integráciu jednotlivých riešení. V praxi sa často stretávame s prepojeniami medzi top open source ERP a eCommerce softvérmi. Odpadajú tu licenčné obmedzenia a softvér sa rýchlo adaptuje na potreby zákazníka.
Negatívne aspekty open source produktov
Za kameň úrazu sa vo všeobecnosti v open source produktoch označuje podpora. Tá má pri jednotlivých open source projektoch rôzne formy. Ide o podporu prostredníctvom komunity, ktorá je viac-menej zadarmo, ale bez garancie. Na druhej strane vznikajú podnikateľské príležitosti pre poradenské spoločnosti, freelancerov. Podpora vykonávaná danými spoločnosťami je ohraničená zmluvnými podmienkami, preto sa jej kvalita pri jednotlivých produktoch môže diametrálne líšiť.
Ďalšia nevýhoda je závislosť vývoja od sily danej komunity. Ak sa z komunity vytratia kľúčoví odborníci alebo klesne počet prívržencov, môže nastať stagnácia vývoja.
Vývoj open source často čelí riziku fragmentácie vývoja, ktorá prináša nekontrolovateľne vznikajúce verzie open source produktu. Následne sa komunita stáva nejednotnou, čo vnáša chaos do jednotlivých verzií produktu. Dôvodom je absencia globálneho riadenia projektu, ktorú sa do istej miery snaží zastupovať komunita okolo daného projektu.
Jednotlivé riziká open source aplikácií sa dajú eliminovať výberom kvalitnej komerčnej podpory. Správne vypracované úvodné štúdie a implementácia skúsenými konzultantmi prinesú v konečnom dôsledku zákazníkovi produkt plne porovnateľný s proprietárnymi riešeniami, ale s prijateľnejším TCO (Total Cost of Ownership).
Nasadenie open source softvéru v podnikovej sfére
Kancelárske balíky
V dnešnej dobe väčšina spoločností uchováva svoje dokumenty v elektronickej podobe. Na ich tvorbu a správu existuje množstvo kancelárskych balíkov. K najpoužívanejším open source balíkom patria Open Office a Libre Office, ktoré disponujú podobnou funkcionalitou ako proprietárny nástroj Microsoft Office.
Ak sa spoločnosť rozhodne využívať kancelársky balík typu open source, ušetrí množstvo nákladov. Toto rozhodnutie prináša aj riziko využívania rôznych dokumentových formátov. Pokiaľ dodávateľ softvéru a zákazník využívajú rôzne formáty dokumentov, často nastávajú problémy s konverziou medzi jednotlivými formátmi. Väčšina problémov spojených konverziou jednotlivý formátov dokumentu sa týka:
- prevodu tabuliek,
- formátovania textu (štýly),
- využívania makier,
- využívania špecifických funkcionalít pre daný produkt.
Najrozšírenejší je produkt Microsoft Office, preto je väčšina spoločnosti nútená si ho zakúpiť. Napriek veľmi podobnej funkcionalite sa open source kancelárske balíky neraz používajú len ako dočasná náhrada proprietárneho produktu Microsoft Office.
Podnikové informačné systémy
Podnikové informačné systémy nachádzajú uplatnenie hlavne v oblasti účtovníctva, fakturácie, priemyselnej výroby a v skladoch. V súčasnosti existuje množstvo podnikových systémov založených na báze open source. K najznámejším so silnou komunitou patria ADempiere, Compiere, OpenERP.
Z uvedených open source podnikových riešení má na Slovensku širokú podporu iba ADempiere. Je to plne open source systém.
ADempiere ERP
ADempiere je projekt vychádzajúci z licencie GPLII. To znamená, že ide o úplný open source model vývoja. Komunita okolo projektu ADempiere pozostáva hlavne z profesionálnych spoločností, ktoré založili alianciu na podporu ADempiere v Čechách i na Slovensku. Zároveň sa teší aj podpore z akademickej pôdy (napr. Fakulta informatiky Masarykovej univerzity, kde na tému ADempiere vznikajú diplomové práce a zároveň sa podieľajú sa na vývoji a lokalizácii produktu). Už existujúce implementácie v slovenských a českých spoločnostiach dávajú predpoklad na ďalší rozvoj ADempiere a hodnotíme ho ako najperspektívnejší open source projekt ERP u nás. Systém má intuitívny charakter a ponúka používateľsky prívetivé menu (obr. 1).
Compiere
Je to projekt s kombinovaným licenčným modelom. Na rozdiel od ADempiere prichádza s viacerými verziami riešenia - komunitnou a komerčnou. Komunitná verzia ponúka základnú funkcionalitu v rozsahu potrieb menšej spoločnosti. Rozsahom funkcionality je porovnateľný s ADempiere, aj keď niektoré z modulov na rozšírenie funkcionality sú založené na komerčnom modeli. Výhodné môže byť to, že je distribuovaný sieťou certifikovaných obchodných partnerov, ktorí musia spĺňať prísne kritériá. Zákazník tak má záruku vyškoleného vývojového tímu.
Tomáš Lajčin
Projektový manažér/softvérový
architekt, ZITEC, s.r.o., Bratislava